Россияне как вы понимаете мораль этой белорусской сказки? И содержит ли она ответ почему вы стали

хуже жить после " воссоединения Крыма с Россией" и возникновения так называемых ДНР и ЛНР
https://old.qna.center/question/4084397

Ад крадзенага не пасыцееш.

Былі ў аднаго чалавека два сыны. Як выраслі яны, бацька сказаў:

— Пара, сыны, за сталую работу брацца. Хто з вас чым хоча заняцца?

А меншы сын, колькі ні ходзіць, — ніяк не можа работу па густу выбраць.

Ідзе ён аднаго разу з бацькам каля лугу. Бачыць — пасецца на лузе вол. А вёска далекавата, і пастуха не відаць.

— Ці не пачаць мне, бацька, валоў красці? — кажа сын. — Работа гэта лёгкая, і кожны дзень з мясам буду. Растаўсцею і сам, як вол.

— Крадзь, — кажа бацька. — На тое ж я цябе і ваджу, каб ты сабе які сталы занятак выбраў.

Заняў сын вала і пагнаў дахаты. А бацька кажа:

— Пачакай мяне пры лесе — мне трэба яшчэ ў гэтую вёску заглянуць: там адзін мой знаёмы жыве…

Гоніць сын вала ды ўсё азіраецца, як воўк, ці не бяжыць хто за ім. Пакуль да лесу дагнаў, дык добра такі перадрыжаў. Аж млосна ад страху зрабілася.

Пачакаў ён на ўзлеску, пакуль бацька вярнуўся, і пагналі разам вала дахаты.

Зарэзалі дома вала, знялі шкуру ды пачалі варыць свежаніну.

Наварылі, бацька кажа сыну:

— Вось што, сынку, давай знімем меркі і паглядзім, хто з нас ад гэтага вала пасыцее.

Узяў ён шнурок, змераў шыю сабе і сыну і завязаў вузельчыкі.

Селі за стол. Бацька есць спакойна, а сын усё на дзверы паглядае: ці не ідзе хто вала шукаць? Забрэша сабака, пройдзе ці праедзе хто — сын за мяса ды ў каморку хаваецца… А ў самога рукі і ногі дрыжаць.

І пайшло так дзень за днём.

Зʼелі нарэшце таго вала. Бацька кажа сыну:

— А цяпер давай шыі мераць: хто з нас пасыцеў?

Памералі, дык у бацькі шыя ўдвая патаўсцела, а ў сына ўдвая патанчэла. Дзівіцца сын:

— Чаму гэта так?

— Бо ты еў крадзенага вала, — кажа бацька.

— Дык жа і ты крадзенага еў!

— Не, я заплаціў за вала гаспадару і еў, як свайго. Таму я і пасыцеў. А ты як сядзеш за стол, дык страх адразу на шыю скок і душыць! Праз гэта яна і худзее. Ад крадзенага, брат, не пасыцееш!

https://radzima.info/wiki/belorusskie-skazki/ad-kr...
А вось вам і вол - реальный такой бычара)))

ЛУЧШИЙ ОТВЕТ ИЗ 10
and
Верховный Наставник (212331)
...не в сына корм... не поймут... а поймут - не поверят, "это не про нас", скажут...
ЕЩЕ ОТВЕТЫ
Верховный Наставник (186612)
много текста
Верховный Наставник (233863)
Тыж Узбек. ты то каким тут боком.
Я не стал жить хуже. Мои родственники тоже. Знакомые и друзья не жалуются на какое-то ухудшение. В общем твой вопрос, ничего не имеет общего с реальностью. Может тебе стоит пожить в России какое-то время, чтобы отучиться пистеть?
Верховный Наставник (111963)
но казнокрады России процветают,
чувствуют себя уверено, страха нет.
они не оглядываются, а ведут себя цинично,
нагло, уверено.

или они тоже "хозяину вола" тайком заплатили ?
я подозреваю кто есть "хозяин вола"
и даже знаю, что плата казнокрадов хозяину "за вола"
называется "откат по чину".
Гроссмейстер (5991)
Откуда ты знаешь что мы стали хуже жить если ты живешь не в России? Мы живем нормально и никому не жалуемся. Откуда ты знаешь белорусские сказки? Ты же не белорус. Говорят что ты всю жизнь прожил в Узбекистане. Еще не хватало чтобы какой-то узбек учил нас жизни. Иди азбуку сначала выучи. Явно поешь по американской методичке. Тебя купили?
Наставник (56985)
тока начало осилила... я так понимаю, што тот сын, который работу не мог найти, белорус?
Хранитель Истины (266800)
ладно...Крым стал российским...россияне стали жить хуже...
но вот с какого боку тут белорусы?
Крым никогда не был белорусским, и им не стал...так отчего же белорусы стали жить хуже?
ты не можешь объяснить сей ерундопель?...
Хранитель Истины (259114)
справедливая сказка, ворованное впрок не пойдет,
можно весь мир перехитрить, но себя не обманешь.
Мудрец (21873)
Мораль сей сказки "Ад крадзенага не пасыцееш" правящих казнокрадов России не касается - они сытеют, тощает только народ, чем больше воруют и богатеют, тем хуже народу...но, по ходу народ это устраивает, судя по российским юзерам томских ответов))