Забейте хотя бы в гугл-переводчик, и что теперь сказать о США?+

WORLD
U.S. State Department Officials Call for Strikes Against Syria’s Assad
Dozens of officials sign confidential document protesting Obama administration policy, urge regime change
By MARIA ABI-HABIB
Updated June 16, 2016 10:12 p.m. ET
BEIRUT—Dozens of State Department officials this week protested against U.S. policy in Syria, signing an internal document that calls for targeted military strikes against the Damascus government and urging regime change as the only way to defeat Islamic State.

The “dissent channel cable” was signed by 51 State Department officers involved with http://www.wsj.com/articles/u-s-state-department-o...
ЛУЧШИЙ ОТВЕТ ИЗ 3
Наставник (28153)
демократия,б л я дь!
ЕЩЕ ОТВЕТЫ
Магистр (2286)
Скоро, уже скоро кончим гниду!

Слава США!
Хранитель Истины (305520)
Это про необходимость бомбежки Асада?
Миротворцев видно издалека.