Вопрос к белорусам. Что для Вас «тутэйшасць», какой смысл Вы вкладываете в это широкое понятие?

ЛУЧШИЙ ОТВЕТ ИЗ 7
Просветленный (837914)
Тактика культурного сопротивления, йо...
ЕЩЕ ОТВЕТЫ
Я вам честно скажу, как родному-нормальная женщина, россиянка, от вопросов в ОПеС засыпает... И это правильно... так и должно быть...
Беларусы аж 2 тебе уже ответили
Ну а теперь наберись терпения и начинай читать.
кстати выучишь ещё много беларуских слов

І куды ж падацца бедным беларусам, калі іх увесь час спакушаюць выпрастацца ў розныя бакі? Адказ зашыфраваны ў ключавым элеменце нашага нацыянальнага арнаменту: Дзянніца (васьмікутная зорка) – гэта фактычна адлюстраванне ўсіх накірункаў на ружы компаса, а не толькі аднастайнага, уласцівага нам зараз, хістання паміж Усходам і Захадам. Гарманічная збалансаванасць быцця дасягаецца толькі ў выпадку наяўнасці паўнавартаснай, а не абсечанай выявы і яе спалучанасці з іншымі арнаментальнымі элементамі. Інакш кажучы, куды б мы не рухаліся – на Захад або на Ўсход, на Поўнач або на Поўдзень, але Беларусь мусіць быць перадусім.
Варта зазначыць, што славутая талерантнасць беларусаў – гэта такі ж папулярны міф, які і скнарлівасць швабаў. Падаецца, што ў сучаснай версіі беларусы выглядаюць значна большымі скнарамі, а талерантнасць да людзей іншых нацыянальнасцяў акурат уласціва немцам. А вось схільнасць да канфармізму і насамрэч можа лічыцца нашай нацыянальнай рысай. Між іншым, паводле дадзеных аднаго з апошніх сацыялагічных даследаванняў аналітыкаў з НІСЭПД, каля 48 % беларусаў пры ўсталяванні акупацыйнай улады “імкнуліся б прыстасавацца да новых абставін жыцця”. Выходзіць, што мы – народ не толькі партызанаў, але і паліцаяў. У свой час гэтую асаблівасць геніяльна адлюстраваў Купала ў п’есе “Тутэйшыя”. Дарэчы, як паказваюць сучасныя даследаванні нейрабіёлагаў, канфармізм – гэта натуральная рэакцыя мозгу, абумоўленая неабходнасцю выжывання ў соцыўме. То бок дзеля захавання відаў апошнія вымушаны мімікрыраваць згодна з умовамі навакольнага асяроддзя і прыстасоўвацца да паводзін большасці.
Верховный Наставник (116486)
Про картошку их лучше спросить . В колхозе нынче Весна! Когда сажать начнем? Рановато в снег!
Верховный Наставник (203413)
тутэйшы - это местный по вашему..
тутэйшасць - такого слова вроде нет..
Хранитель Истины (266800)
белорусский совсем не знаю...но, по расположению букв в знакомых словах русского языка, могу предположить: в нужное время в нужном месте...
Хранитель Истины (449296)
Вряд ли белорусы будут отвечать на этот вопрос. Такое явление как «тутэйшасць» это сильная близость и обособленность белорусов с жителями своего города, поселка, деревни. Самыми тутэйшими, то есть истинными белорусами, считают себя жители Гродненской области. Там этих тутэйших, 86%. В Минске развит мультикультурализм и тутэйших там всего 40%. Здесь, на нашем российском русскоязычном сайте, белорусская диаспора резко выделяется своей тутэшестью, то есть обособленностью от русских. Достаточно почитать то что пишут здесь Бабур, Килька, Купер, Котик, Терг, Галатея, Шептун. Видно, что русский мир для них это чуждое явление. Поэтому-то они всячески здесь превозносят свою тутэйшесть.