Почему есть только русофобы, а никаких других """фобов нет? Немцефобы, Итальянофобы, китайцефобы... и пр. - Хде?... Почему есть только русофобы?

ЛУЧШИЙ ОТВЕТ ИЗ 9
Просветленный (595272)
Фобы есть для любой нации.просто русофобы звучит гармоничнее
ЕЩЕ ОТВЕТЫ
Наставник (29174)
Так русо жо такие страшные
"-"
Наставник (64675)
по буквам
Просветленный (644889)
ну почему??? фашизм- там покруче.там кроме русского,многие народы ненавидят.
Наставник (25944)
Есть ещё одни фобы... Здесь пояснял.
Наставник (59264)
ксенофобы есть. ненависть к евреям.
Не совсем так. Это слово российские власти придумали, сняв кальку с известного слова юдофоб, т.е. ненавидящий евреев. Других действительно нет.
Верховный Наставник (129232)
Есть, да вот только уровень вашего образования не позволяет вам знать это--- для примера --

Anti-German sentiment (or Germanophobia) is defined as an opposition to or fear of Germany, its inhabitants, its culture and the German language.[1] Its opposite is Germanophilia.

As a political phenomenon, anti-German sentiment became significant especially from the mid-19th Century, parallel with the Unification of Germany and its rise as a world power.

Anti-Americanism, anti-American sentiment, or sometimes Americanophobia[1] is dislike of or opposition to the United States governmental policies, especially the foreign policy practices of the United States, or American people in general.[2] Criticism largely originates from the perception that the United States military wants to act as a "world policeman".[3]

Anti-Italianism or Italophobia is a negative attitude regarding Italian people or people with Italian ancestry, often expressed through the use of prejudice or stereotypes. Its opposite is Italophilia.

Думаю будет достаточно.
Хранитель Истины (367410)
как это? а кто называет итальянцев макаронниками ,французов лягушатниками ?амеров -янки? и т.д. точно не русские . а они друг друга ...