Почему англичане назвали бабочку "масляная муха" (butterfly) ?

ЛУЧШИЙ ОТВЕТ ИЗ 6
Верховный Наставник (129232)
O.E. buttorfleoge, perhaps based on the old notion that the insects (or witches disguised as butterflies) consume butter or milk that is left uncovered. Or, less creatively, simply because the pale yellow color of many species' wings suggests the color of butter. Another theory connects it to the color of the insect's excrement, based on Du. cognate boterschijte.
ЕЩЕ ОТВЕТЫ
А почему русские назвали бабочку бабой-очками? (баба+очка).

(Вопрос из той же серии уровня ай кью)
Верховный Наставник (214072)
ну....хоть не *овняная...
Верховный Наставник (124602)
потомучто украинцы назвали галстук - кроватка:)
Советник (2620)
На маслянистую от грязи бабочку лорда села большая жирная муха - шмяк, и... butterfly)))
Верховный Наставник (164086)
Я не знаю(